Основними факторами при виборі є, як правило, ціна, професійність і особисті якості, більш прокачані учні ще зважають на методику, яку використовує викладач, кваліфікацію, наявність сертифікатів, умови, в яких проходитиме заняття.
То що ж справді важливе? Давайте розбиратись.
Ціна
Питання, які варто собі поставити стосовно ціни:
1) Чи може якісне бути дешевим? Відповідь очевидна – ні. Низька ціна може свідчити про невпевненість викладача в своїй професійності, відсутність досвіду, незнання сучасних підходів і методик, небажання брати відповідальність за результат. Високоякісний професіонал впевнений в своїх знаннях і оцінює себе адекватно.
2) Чому викладач ставить саме таку ціну, чи є для цього підстави? Викладач, який постійно розвивається, підвищує свій професійний рівень, регулярно інвестує в це кошти, що не може не відобразитись на вартості заняття, і це справедливо, бо тоді й учень отримує вищу якість і економить купу часу і зусиль.
Чим вища кваліфікація викладача, тим дорожче його послуги. На вартість також може впливати спеціалізація, адже вузькопрофільні курси, зазвичай, коштують дорожче, ніж загальна англійська.
Порада
Почувши від викладача вартість заняття, спочатку порівняйте цю цифру з середньою вартістю в регіоні. Якщо ціна набагато нижча, то на високу якість та ефективність занять сподіватись не варто. Пам’ятайте правило парето – «20% зусиль дають 80% результату, а інші 80% зусиль – лише 20% результату». Тому правильно вибравши мінімум найважливіших дій, можна швидко отримати значну частину від запланованого повного результату, і саме від викладача залежить вибір стратегії вашого навчання.
Якщо ціна вища, поцікавтесь, чим це обгрунтовано, чи має викладач особливі професійні навички, що роблять його послуги більш цінними на ринку.
Професійність
Про що слід подумати
1) На якому рівні викладач знає і викладає мову? Як не крути, але навчити може лише той, хто добре вміє щось робити. При цьому знати мову і вміти добре її викладати – то різні навички.
Далеко не кожен носій мови може пояснити нюанси власної рідної мови, знати, як правильно донести до студента певне правило чи зворот, як допомогти запам’ятати нові слова. Іноді викладач, який сам пройшов усі круги пекла вивчення мови, може бути набагато ефективнішим, ніж нейтів.
2) Чи є у викладача досвід підготовки учнів в напрямку, який вас цікавить? Спеціалізація – основа якості, адже ніхто не може бути спеціалістом в усьому, методика і підходи до проведення занять суттєво різняться в залежності від віку студента, специфіки обраного курсу тощо. Підготовка до іспитів то взагалі окрема історія, кожен має свої особливості і структуру, будь ти хоч нейтів спікером, якщо цьому предметно не вчитись, якісно підготувати інших просто нереально.
3) Чи застосовує викладач сучасні методи і підходи до викладання?
Досить вчити мову за радянським зразком. Якщо на заняттях викладач читає вам лекції з граматики, дає зубрити списки слів і виконувати купу граматичних вправ, або ще тексти на пам’ять вчити (згадали школу, так?), читати довжелезні тексти вголос, подумайте добре, чи це те, що вам треба?
Порада
Поцікавтесь, які підходи викладач збирається використовувати на заняттях? Які він знає сучасні методики, які з них він застосовує? Чи є в нього досвід роботи в цьому напрямку, які досягнення? Що він робить для професійного зростання, які його останні результати? Чи використовує він мову в повсякденному житті, як саме? Якщо йдеться про підготовку до іспитів, поцікавтесь, чи проходив викладач сертифікацію чи навчання саме в цьому напрямку? Чи готував до іспиту раніше, чи є про це відгуки учнів?
Особисті якості
На що варто зважати:
1) Чи заходить вам викладач як людина, чи вам з ним комфортно, чи відчувається, що він робить улюблену справу? Подумати треба добре, бо вам з ним доведеться зустрічатись подекуди частіше, ніж з рідними і друзями, і обговорювати різні теми, мені часто здається, що я знаю своїх учнів краще, ніж родичів.
2) Чи не порушує викладач професійну етику? Якщо викладач працює на себе, він може встановлювати власні правила, але вони не повинні виходити за рамки здорового глузду і порядності. Грубощі, непорядність, нечесність і непунктуальність є абсолютно неприпкстимими, так само як і панібратство чи недбале ставлення до підготовки.
Порада
Які би гарні капці не були, якщо вони муляють ноги, носити їх не варто. То саме з викладачем, якщо ви відчули, що не ваш, не мучте себе, це швидше за все не зміниться. Пам’ятайте, навчання має приносити радість!